Korduma kippuvad küsimused

 

Allpool leiate küsimused mida on sageli Urantia raamatu kohta küsitud. Vastused, mis neile on antud, ei ole mingil juhul ametlikud vastused, vaid paari isiku parim nägemus sellest, kuidas nemad on teemat mõistnud. Raamatu sõnum on väga sügav ja mitmemõõtmeline ning mõeldud meile elukestvaks õppeks.

Kui pakutud nimekirjast puudub teid huvitav küsimus, olete alati teretulnud pöörduma oma küsimusega Eesti Urantia Assotsiatsiooni poole. Seda saab teha näiteks e-kirja teel.

   1. Urantia raamatust

   • Mis on Urantia?

Urantia on meie planeedile antud universaalne, kogu Universumis kasutatav nimi (Urantia raamat 0:0.1).

   • Kes on Urantia raamatu kirjutanud?

Tegelikult me seda ei tea. Tõsi, kõik Urantia raamatus sisalduvate kirjade autorid on seal kenasti välja toodud, kuid märkigem kohe ära, et Urantia raamatul ei ole väidetavalt ühtegi inimautorit. Samas on seal võimaluse korral alati kasutatud eelnevate põlvkondade ärksaimate mõtlejate säravamaid arusaamu ja mõtteid. Kogu tekst on meile annetatud ilmutusena väidetavalt kõrgematelt taevastelt olenditelt, mille üks teatud inimeste rühm (Kontaktikomisjon) vastu võttis ja üles kirjutas. Kogu vastuvõtmise protsess kestis eelmise sajandi algupoolel kümneid aastaid. Urantia raamatus ei mainita nimeliselt ühtegi inimest lähiajaloost, sel põhjusel ei ole soovitud sinna lisada ka tõlkijate nimesid. Raamatu tekst on suur murranguline ilmutus, mis on keeleliselt vormitud tänapäeva inimesele arusaadavaks. Artikli „Urantia raamat“ leiab Eesti Entsüklopeedia 10. köite (1998) 74. leheküljelt. Rohkem selle küsimuse kohta: Lingid/Urantia raamat Vikipeedias

   • Mis keeles Urantia raamat esimest korda avaldati?

Raamatu algupärase teksti keel on inglise keel ning selle tõlked on autoriõiguse kaitse all. Lisagem veel, et raamatus kasutatud inglise keel on hämmastavalt kvaliteetne ja kõrgetasemeline. Võiks isegi öelda, et ära on kasutatud kogu keele potentsiaal nii sõnakasutuslikult kui ka lauseehituslikult. Tõsi, keele kõrge tase avaldub vaid seda väga heal tasemel oskajaile. Siit võib ka mõista, et raamatu tõlkijaile on see töö olnud tohutu väljakutse nii mahult kui ka kvaliteedilt. Ja nagu me teame, muutuvad ajas kõik keeled, mistõttu võime eelmise sajandi esimesel poolel koostatud algupärasest tekstist leida väljendeid, mida tänapäeval juba vahest pisut teisiti öeldakse. Sellegipoolest ei soovita algteksti muuta.

   • Millest Urantia raamat räägib?

Teemadering on lai ja teabe hulk sügav. Lühidalt öeldes: universumi ehitusest ja valitsemisest, Jumalast ja jumaluse käsitlusest, elu tähendusest, meie planeedi ajaloost, elust universumis, filosoofiast, tõelisest usust jne. Samuti esitatakse uuesti Jeesuse elu maa peal ja tema õpetused ning seda kordades üksikasjalikumalt ja täpsemalt, kui meie ajalugu seda seni suutnud on teha. Meile seni annetatud ilmutustest on Urantia raamat viies. Esimene ilmutus sündis umbes pool miljonit aastat tagasi, kuid raamatu kujul sündinud ilmutustest on käesolev esimene. Raamatus soovitakse aga eriti selgelt tuua esile Jumala isadust, sellest tulenevat inimeste pojaseisust ning meie vahelist vendlust.

Raamatu neli osa on:

   1. Keskne Universum ja superuniversumid
   2. Kohalik Universum
   3. Urantia ajalugu
   4. Jeesuse elu ja õpetused

Juba jutustamise viis ise tundub Urantia raamatus olevat võrreldamatu, kasvõi terminoloogiliselt. Samuti on see vaba traditsioonilisest, analoogiliste teemade piiratud käsitlusest.

   • Mida see raamat räägib reinkarnatsioonist?

Seda, et inimesel oleks olnud eelnevaid elusid või et ta sünniks maakerale uuesti, eitab raamat selgesõnaliselt. Siinne elu ainelises kehas on seega ühekordne ja eriline (164:3.4).

Inimene sünnib küll uuesti, kuid mitte ainelisena ega imikuna maakerale, vaid nn eluasemeilmas uues morontiakehas. Samuti on absoluutselt välistatud teispoolsusesse siirdunud inimeste kontakt siia jäänud inimestega (150:3.5).

   • Mida Urantia raamat ütleb UFOde kohta?

Universum kubiseb elust ning selle mitmekesisus ületab ka meie parima kujutlusvõime, kuid tänapäevaste UFO-nähtuste kohta ei ütle raamat midagi. Vaimolevused võivad reisida ise või lasta ennast vedada ka mitmekordse valguskiirusega, kuid ainet saab vedada vaid alla valguskiiruse. Raamat mainib muuseas selliseid nähtusi nagu dematerialiseerumine ja antigravitatsioon, kuid samas jätab see nii mitmestki asjast rääkimata. Aimatava, meie mõistes UFOde/humanoidide seletuse võib aga leida küll (55:3.11).

   • Kas põrgu on olemas?

Ei ole! Hukatust käsitletakse kui elu lõppemist, nii nagu seda poleks olemas olnudki.

   • Mida Urantia raamat ütleb piibli kohta?

Sõna „piibel“ Urantia raamatus ei esine, kuid nii mõneski kohas viidatakse piiblis esinevatele tekstilõikudele ning tuuakse sageli välja nende lõikude tõe või valestimõistmise määr. Samuti tuuakse sageli välja teksti vääriti mõistmise põhjus.

   • Kas inimkond hävib?

Looduslikud raskused ja katastroofid kuuluvad meie ellu ka tulevikus, aga kui elu on kord planeedile istutatud, ei lasta sel kunagi lõplikult hääbuda. Iga arengulise planeedi lõplik eesmärk on saavutada nn valguse ja elu seisund, milleni meie tasemelt jõutakse alles pärast lõputute ajastute möödumist.

   • Milline maailma usund on Urantia raamatu järgi see õige?

Urantia raamat käsitleb paljusid maailma usundeid ja toob neist enamasti välja nende parima külje. Ükski tänapäeva usundeist ei ole täiuslik ja seega peabki raamat kõige olulisemaks iga inimese isiklikku usku ning uskumust, mida ka parim usuinstitutsioon ei suuda asendada.

   • Mis on patt?

Patt ei ole reeglite, tavade, seaduste või kasvõi südametunnistuse-vastane tegevus. Ühiskonnal on oma normid, kuid need ei määratle pattu. Patuks võime pidada Jumala tahte vastast tegu, mis on sooritatud täies teadmises, et see on Jumala tahte vastane ning samuti peab see olema tahtlik. Pattu ei saa pärida ega sooritada kogemata või teadmatult. Eksimustel on mitu astet: viga, patt ja kurjus. Patt on sihikindel vastuseis jumalikule reaalsusele — vaimse progressi teadlik takistamine —, kurjus aga äratuntud reaalsuse avalik ja järjekindel trotsimine, mis näitab isiksuse koostlagunemist peaaegu kosmilise hullumeelsuse piirini (67:1.4). Samas ei ole olemas pattu, mida Jumal ei võiks andeks anda. Kõik sõltub vaid patustaja tahtest ja võimest seda ära tunda ning kahetseda.

   • Mida selles raamatus räägitakse pattude lunastamise kohta?

Õpetust pattude lunastamisest peetakse Urantia raamatus tahumatuks ja kentsakaks. Selline mõte, et Jumalik Poeg püüaks veenda head Isa armastama oma alamaid olendeid ja näitama üles armu ajalike eksijate vastu maalib kõikvõimsast armastuse Jumalast groteskse pildi (6:3.4). Selline õpetus rajaneb muistsel primitiivsel jumalakäsitlusel. Jeesuse ristisurm ei olnud midagi sellist, mida Isa oleks nõudnud, vaid ainult see, mida Jeesus ise oli nii varmas andma ja mida ta keeldus vältimast (188:5.11). Siia maa peale oli ta tulnud kogema inimelu tõelisust selle kogu spektris, mis andis talle võime mõista erinevaid inimese tundeid ja probleeme. Oluline ei ole siin mitte ristisurma fakt ise, vaid see, kui südilt Jeesus sellele vastu läks (188:4.12). Raamatus märgitakse veel, et  „Jeesusest tehtud pildid ei ole sugugi õnnestunud. Need maalid Kristusest on noortele kahjulikku mõju avaldanud; templis kauplejad oleksid vaevalt Jeesuse eest põgenenud, kui ta oleks olnud see, kellena teie kunstnikud on teda tavaliselt kujutanud“ (141:3.6).

   • Kas inimesed on võrdsed? (Näiteks füüsiliselt javaimselt, mehed ja naised, vähemused jne)

Jumala jaoks on kõik inimesed võrdsed ning areneva maailma tsiviliseerituse taset mõõdetakse naiste ja meeste võrdsuse taseme järgi. Sotsiaalselt kihistumata on vaid kõige algelisemad ja kõige arenenumad maailmad (70:8.1). Füüsiline pärilikkus ja elukeskkond võivad olla –  ja ongi – ebavõrdsed, kuid selle mõju arengule on väga lühiajaline ega jätku siit ilmast lahkudes. Vähemuste küsimus ei kuulu otseselt Urantia raamatu teemade hulka, sest need on pigem areneva ühiskonna enda otsustuspädevusse jäävad sotsiaalpoliitilised teemad. Samas peetakse ikkagi oluliseks, et sallivus ja erinevuste aktsepteerimine inimestes kasvaks. Selle üheks näiteks on rasside tekkimine (kollane, punane, indigo jne) (64:6.30-35).

   • Kas võiks kusagilt leida Urantia raamatus sisalduvale ametliku tõlgenduse?

Sellist isikut ega organisatsiooni, kelle Urantia raamatu tõlgendus oleks teistest kuidagi õigem või ametlikum, ei ole olemas! Isegi Urantia raamatuga seotud organisatsioonid ei ole selle sisu tõlgendamisel oma arvamustes teistest lugejatest õigemad ega autoriteetsemad. Kõik võivad esitada teemast oma nägemuse ning siis nende üle diskuteerida. Kasvõi käesoleva kodulehe foorumis või erinevates õpperühmades.

   1. Üldist

   • Kas on olemas Urantia usund?

Ei ole. On küll inimesi kes sooviksid sellest teha oma ametliku usu, kuid Urantia liikumisega seotud organisatsioonid on sellest alati keeldunud. Samuti ei poolda uue usundi tekkimist ka raamat ise.

   • Kui palju on Urantia raamatu lugejaid üle maailma?

Seda on raske öelda, kuid raamatut ennast on müüdud maailmas juba üle miljoni, Eestis tänase seisuga umbes 400. Valmis tõlkeid on paarkümmend, kuid mõni neist on saadaval vaid elektrooniliselt.

   • Kes seda raamatut loevad?

Võib öelda, et seda loevad nii teaduskraadidega teadlased kui ka kraadideta inimesed. Samuti loevad seda üle maailma väga erinevatesse usurühmadesse kuuluvad inimesed, kui ka Jumalas kahtlevad ateistid. Ühisosaks on neil siiski tingimusteta soov saada üha rohkem teada meid ees ootavast tulevikust, meie elu põhjustest ning Temast kes selle kõik loonud on.

   • Kust ma võiksin selle raamatu saada?

Raamatu kujul saab Urantia raamatu endale soetada Rahva Raamatu kauplustest, kuid seda võib lugeda ka elektrooniliselt kasvõi käesolevalt kodulehelt.

   • Mis vahet on Urantia Sihtasutusel, Eesti Urantia Assotsiatsioonil ja Rahvusvahelisel Urantia Assotsiatsioonil (UAI)?
   • Urantia Sihtasutus (UF, Urantia Foundation) raamatut kirjastav organisatsioon, vastutab originaalteksti säilitamise, tõlgete, trükkimise ja müügi eest. UFil ei ole liikmeid, see on peakorteriga Ühendriikides asuv mittetulundusorganisatsioon, mida juhivad usaldusisikud.
   • Eesti Urantia Assotsiatsioon (EUA) on liikmeskonnaga lugejate sotsiaalne organisatsioon, mis moodustati aastal 1999, kuulub Rahvusvahelisse Urantia Assotsiatsiooni (UAI), on lepingulistes suhetes Urantia Sihtasutusega (UF) ja tegutseb tänini. Liikmeks võivad astuda kõik Urantia raamatu lugejad.
   • Rahvusvaheline Urantia Assotsiatsioon (Urantia Association International – UAI) on üleriigiliste organisatsioonide katusorganisatsioon. Selle liikmed on erinevates maades tegutsevad üleriigilised lugejaorganisatsioonid, nagu näiteks Eesti Urantia Assotsiatsioon. UAI korraldab rahvusvahelisi Urantia raamatu lugejate konverentse ja annab välja kahte ajakirja, milles ilmuvad lugejate kirjatükid tervest maailmast.
   • Kas Urantia raamatu lugejate vahel valitseb üksmeel?

Koostöö ja erimeelsused on praktiliselt samasugused kui mistahes teises inimeste moodustatud sotsiaalses ühenduses. Sotsiaalsed oskused on õpitavad ning need ei parane vaid raamatu lugemisest. Samas võiks siiski öelda, et tingimused arenguks on siin soodsad, tulemused sõltuvad aga eelkõige meist endist ning meie kannatlikkusest.

   • Mis on Urantia raamatu õpperühmad?

Need on Urantia raamatu lugejate vabatahtlikult moodustatud rühmad, kus loetakse koos raamatut ning uuritakse selle tõdesid süvitsi. Ükski ametlik organisatsioon neid ei kontrolli, kuid EUA toetab ning julgustab neid igati. Õppevormi valib iga rühm endale ise, just sellise, mis selles osalejaile kõige paremini sobib. Osaleda võivad neis kõik, nii raamatust esimest korda kuulnud kui ka kauaaegsed lugejad. Kogunemiste sagedus on samuti vabalt valitav, kuid enamasti kohtutakse igal nädalal ja paariks tunniks.

   • Esindan usulahku X, kas võin ka EUAga liituda?

Päris kindlasti! See on isegi hea, kui Urantia raamatu lugejad kuuluvad erinevatesse usuorganisatsioonidesse. EUA liikmeks saavad inimesed, kes toetavad Urantia raamatus esitatud põhimõtteid. Sel moel võivad nad olla ise tarkust ammutades ka tarkuse levitajateks ning paljudele eeskujuks.